České Vánoční tradice, které musíte letos vyzkoušet

08.11.2021

I když je Česko převážně ateistickou zemí, vánoční tradice zůstávají obyvatelům velmi blízké. Zvlášť malé děti se na zimní čas opravdu těší, protože dostávají mnoho dárků a domácnost je plná cukroví a dobrot.

Vybrali jsme několik tipů, jak si užít Vánoční čas "po česku".

Adventní Svíčky

Tuto tradici pravděpodobně znáte. Češi před Vánoci vyrábí adventní věnce, které se pak věší na dveře. Kromě toho se vždy vyrábí také věnec do interiéru, na který se připevňují adventní svíčky.

Jak na to:

  • Připravte si čtyři svíčky. Ideálně by neměly být stejně velké (protože budou hořet různou dobu), ale příliš na tom nezáleží.
  • Svíčky můžete ozdobit podle svého vkusu, například na ně napsat čísla, přidat kolem nich plátky sušeného pomeranče, nebo svíčky rovnou nalepit na adventní věnec.
  • Každou neděli (letos od 28. listopadu) zapalte svíčky:
  • První adventní neděli první svíčku
  • Druhou adventní neděli první a druhou svíčku
  • Třetí adventní neděli první, druhou a třetí svíčku
  • Čtvrtou adventní neděli všechny najednou

Adventní Kalendář

Kdo by neměl rád čokoládu a překvapení? Adventní kalendáře je dnes možné sehnat v mnoha podobách a velikostech. Otevírání okénka je velkou radostí každý den od začátku prosince až do Vánoc.
Jako dospělí se ale nemusíte omezovat jen na čokoládu - existují kalendáře s všemožnými náplněmi (od kosmetiku po alkohol). A pokud si náhodou nevyberete, zkuste si vyrobit kalendář vlastní - sady k výrobě jsou dnes dostupné v předvánočním čase v mnoha obchodech.

Mikuláš

Noc před svátkem svatého Mikuláše (6. prosince) je běžné potkat v ulicích skupiny Mikuláše s čertem a andělem. Mikuláš obchází děti a těm hodným naděluje dobroty.

Hodné děti většinou dostanou balíček s ovocem a čokoládou, zatímco ty zlobivé jen uhlí, brambory, nebo bramborové slupky. Navíc čert zlobivým dětem hrozí, že si je odnese do pekla.

Tato tradice se ale neslaví všude stejně. Někde dostávají děti balíček přímo za okno a Mikuláše vlastně ani nespatří. V některých domácnostech si děti připraví na okno punčochu, kterou do rána Mikuláš naplní nadílkou. Jinde děti dostávají dárek až po tom, co je navštíví Mikuláš se svou skupinou osobně. V takovém případě dostávají balíček až po odrecitování básničky nebo zazpívání písničky. V poslední době proběhlo několik studií, které ukázaly, že pro děti může být setkání s Mikulášem (a především Čertem) velmi traumatizující. Tradice návštěv Mikuláše doma je i díky tomu spíše na ústupu.

Jak na to:

  • Dospělí si většinou v tomto čase mohou užít tematických večírků
  • Pro své blízké můžete připravit dárek "od Mikuláše" tak, že nachystáte mandarinky, banány, čokoládu a ořechy do balíčku, který potom položíte na okno nebo za okno.

Štědrý večer

Večer 24. prosince se rodiny scházejí a slaví všichni spolu. Tento svátek provází velké množství jídla a pití (v příštím příspěvku vám dáme tipy na ty nejlepší vánoční jídla, žádný strach).
Dárky dává "Ježíšek" pod vánoční stromeček (který je zdobený podle vkusu každého majitele). Ježíšek je kouzelná postava, která nosí dětem vánoční dárky. Děti v zimě sepisují seznam dárků, které by si přály a dopis poté nechávají za oknem, nebo posílají poštou Ježíškovi.

Vánoční dárky se otevírají hned po večeři. Ta je většinou o něco dříve než obvykle. V některých rodinách je tradiční dívat se po večeři na televizní pohádku. Česká Televize k této příležitosti vydává novou pohádku každý rok.

Jak na kouzelný Štědrý večer

Vánoce jsou spojeny s množstvím kouzelných tradic, které jsou rozdílné region od regionu. Níže alespoň několik tipů, které můžete vyzkoušet. 😊

  • Rozlouskněte postupně čtyři vlašské ořechy. Každý ořech symbolizuje jedno roční období. Pokud je ořech pěkný, budete v daném období zdraví. Pokud ne, budete nemocní.
  • Nechejte jedno místo u stolu volné pro nečekanou návštěvu
  • Kupte si sadu na lití olova. Před Vánoci se dá sehnat i v supermarketech. Vyzkoušejte si na výsledném tvaru olova své schopnosti předvídat budoucnost. ;)
  • Vezměte celé jablko a překrojte ho napůl. Pokud je uprostřed hvězdička, budete mít štěstí.
  • Postavte se zády ke dveřím a hoďte za sebe botu. Pokud špička míří ven, znamená to brzkou svatbu.
  • Použijte poloviny skořápek z vlašských ořechů a dejte dovnitř malé svíčky. Každou takto vyrobenou "lodičku" pak přiřaďte jednomu členu rodiny. Pusťte lodičky na vodu (hrnec, vana) a dívejte se, kam plavou. Lodičky symbolizují, zda se vaše cesty rozejdou, nebo zůstanou spojené.
  • Darujte příteli/kyni jmelí! Jmelí by mělo v domě viset, ale musí být darované.

Další způsoby, jak si užít vánoční čas

Pro křesťany jsou samozřejmě Vánoce velmi důležitý spirituální svátek. Během celého adventu je možné si zajít do kostela (bývají krásně vyzdobeny) nebo si užít koncert - v předvánočním čase sbory často vystupují v kostelích i na náměstích.

Speciální význam má pak Půlnoční Mše, na kterou do blízkého kostela rádi chodí i nevěřící lidé.

V adventu rozhodně nezapomeňte navštívit také adventní trhy, které bývají na náměstí každého většího města. Tam také často stojí městský vánoční strom. Využijte tyto příležitosti k tomu se potkat s blízkými a přáteli nad punčem nebo horkou čokoládou. Hlavně ale nezapomeňte na teplé oblečení, v tomto období už je venku velmi chladno a na náměstí většinou není mnoho příležitosti k zahřátí.